Slivkovo - makový závin z piškótového cesta


Keď už je tá jeseň a zo všetkých strán na nás skáču sladké slivkové variácie, tak som tu aj ja s jednou, mojou roládovou :)

A o tejto srdcovke, menom roláda, budete či už u mňa na fanpage alebo tu na blogu slýchavať častejšie, lebo som jej úplne prepadla :)

Prečo závin? Sami môžete vidieť, že kresba uprostred rolády s vykukujúcími slivkami pripomína skôr závin, tak preto :) A u tohto "závinu" si navyše môžete odpustiť čas kysnutia ;)


Ingrediencie:

piškótové cesto

 • 7 vajíčok od spokojných sliepočiek
 • 7PL cukru
 • 7PL špaldovej múky

Postup:

Ak si chcete ( čo určite chcete ;) ) uľahčiť prácu s cestom po jeho upečení, tak si ešte pred pečením potrite plech aj pečiaci papier olejom :) Roláda sa tak po upečení bude dať z papiera krásne oddeliť :)

Postup prípravy piškótového cesta je vlastne taký istý ako pri tejto fit malinkovej roládke obohatenej o čokoládové kúsky :)  len s tým rozdielom, že tu nebudeme do cesta pridávať kakao :)

  1. Z vajíčok a cukru vyšlaháme hustú, pevnú hmotu. Šlaháme na sporáku, nad prívodom tepla. Počas šlahania si prstom kontrolujeme teplotu "snehovej" hmoty, šlaháme naozaj dôkladne a dávame pozor, aby sa nám nepripálila. Počas šlahania som mala mixér zapnutý na stupni 3. Pri  jeho konci ho odstavíme od prívodu tepla a zmes došlaháme tak. To, že je sneh hotový vieme podľa toho, že sa nám v ňom začnú tvoriť také víry alebo kto chce vlnky :)
  2. Preosejeme si múku.
  3. Múku postupne, pomaličky pridávame do snehu. Vždy každú dávku múky spolu so snehom lopatkou prevrátime, aby sneh získal nadýchanosť.  4. Cesto vylejeme na plech.
  5. Rúru si predohrejeme na 200 stupňov a počas pečenia stiahneme teplotu na 180 stupňov.
  6. To, za aký čas sa nám cesto upečie, závisí od druhu a výkonu rúry. U nás to bola znovu otázka desiatich minút.
  7. Chvíľku počkáme, kým cesto trošku vychladne a potom ho ešte teplé zrolujeme.
  8. Pozor, pri rolovaní nám pečiaci papier zostáva na roláde, nedávame papier dole z cesta. Robíme tak to tak preto, aby sa nám cesto nepopraskalo.
  8. Do chladničky ho uložíme aspoň na takých 45 minút alebo hodinu :)  slivkovo - maková plnka


  Ingrediencie:
  • 3PL mletého maku
  • 250g slivkového lekváru
  • 1ČL perníkového korenia
  Ak máte domáci slivkový lekvár alebo džem, tým lepšie :) A ak ho máte škoricový alebo s perníkovým korením, tak ešte lepšie :) My sme ten minuloročný zjedli a ešte sme sa nepustili, a neviem, či sa ešte pustíme do varenia toho tohtoročného :) Ale v porovnaní s tým z obchodu je to sto a jedno :)
  Tým som teda aj chcela povedať, že ak máte svoj vlastný lekvár, v ktorom máte už perníkové korenie, tak ho samozrejme už do plnky pridávať netreba.
  My sme museli lekvár riediť aj teplou vodou, lebo bol tuhší.
  Ak máte lekvár kupovaný, tak si vyberajte ten s menším obsahom cukru, aby závin vo výsledku nebol presladený.

  Postup:
  1. Všetky ingrediencie spolu dôkladne zmiešame.
  plnenie a rolovanie rolády  • Ak nemáte svoje domáce slivky, odporúčam vám kúpiť slivkový kompót od Hamé, u ktorého je tá výhoda, že je nesladený. Slivky si budete musieť síce ešte odkôstkovať, ale to šlo ľavou - zadnou ;)
            V Hamé kompóte bolo 330g sliviek.
  1. Roládu vytiahneme z chladničky a pomaly a opatrne ju odrolujeme.
  2. Potrieme ju slivkovo - makovou plnkou a poukladáme na ňu slivky.
  3. To robíme tak, že dáme jeden riadok sliviek, zrolujeme a znovu ďalší riadok a tak pokračujeme, dokiaľ slivky neminieme.
  4. Teraz sa dostaneme k odstráneniu pečiaceho papiera. 
  5. Takže znovu rolujeme cesto tak, aby nám ostala roláda holá, bez papiera.
  6. Dáme ju aspoň na takú hodinku - dve do chladničky.


  Posýpka

  Posýpka z orieškov, buď lieskových alebo vlašských dodá vášmu závinu ešte viac jesenného šmrncu alebo nádychu :) 
  Ja som vždy siahla po vlašských, no tentokrát som mala po ruke tie lieskové a prekvapujúco sa k slivkovo - makovej chuti hodili výborne :)
  Prajem vám sladkú dobrú chuť :)
  Vaša Kiki

  CONVERSATION

  0 komentárov:

  Zverejnenie komentára

  Back
  to top